Info
Kompas Sztuki i Kompas Młodej Sztuki
unikatowe przewodniki po rynku sztuki
Kompas Sztuki to ranking najlepszych polskich artystów współczesnych, który publikowany był od 2007 do 2020 roku w „Rzeczpospolitej”, w dziale „Moje pieniądze”. Jest to przedsięwzięcie o charakterze przede wszystkim edukacyjnym, podstawową rolą KS jest próba usystematyzowania wciąż jeszcze kształtującego się polskiego rynku sztuki. Najpierw Kompas Sztuki powstawał co roku, następnie co trzy lata - dłuższy dystans czasowy pozwala lepiej oddać aktualne tendencje rynkowe.
Kompas Młodej Sztuki ukazywał się od 2008 do 2020 roku, także na łamach „Moich pieniędzy”, najpierw co dwa lata, od 2014 co roku. Zmiana ta została podyktowana oczekiwaniami odbiorców sztuki, jest coraz większe zainteresowanie sztuką nowoczesną także w kontekście finansowym. Prace początkujących malarzy są zdecydowanie tańsze niż uznanych już klasyków.
Z obu Kompasów korzystają zarówno kolekcjonerzy, domy aukcyjne, właściciele galerii, inwestorzy, jak i sami artyści. Pełnią też rolę unikatowego przewodnika dla wszystkich, którzy są nie tylko na początku swojej przygody ze sztuką.

Jedynym ograniczeniem jest wiek typowanych artystów – do 35 roku życia. W KMS udział biorą czołowe galerie sztuki współczesnej, prywatne i publiczne. Praktycznie te same co w Kompasie Sztuki. Biorąc pod uwagę ostatnie osiągnięcia proponowanych artystów zgłaszają po 5 nazwisk. Pierwszy twórca otrzymuje 5 pkt., drugi 4 pkt., trzeci 3 pkt. itd. Suma notowań decyduje o ostatecznej pozycji wyróżnionych artystów. Istotny jest również wskaźnik liczby rekomendacji, czasem taki sam przy znacznej różnicy w punktacji. Ogłoszeniu wyników KMS towarzyszy wystawa pokonkursowa czołówki rankingu. Odbyły się w Galerii (-1) Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Muzeum im. Bolesława Biegasa oraz w Teatrze 6. Piętro.

Nagrody dla liderów KMS
-
2024 Lia Kimura – nagroda pieniężna oraz rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 14. KMS 2024
-
2024 Lia Kimura – wystawa indywidualna + katalog w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
-
2024 Kinga Burek-Domżalska – rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 14. KMS 2024
-
2024 Karolina Jarzębak – rezydencja artystyczna na Malcie. Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 14. KMS 2024
-
2023 Agata Słowak – nagroda pieniężna oraz tygodniowy pobyt na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024). Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 13. KMS 2023
-
2023 Emilia Kina – tygodniowy pobyt na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024). Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 13. KMS 2023
-
2023 Monika Falkus – tygodniowy pobyt na Malcie (w formie rezydencji artystycznej, z ewentualnym udziałem w Malta Biennale 2024). Sponsor OmenaArt Foundation – Mecenas 13. KMS 2023
-
2022 Karol Palczak – wystawa indywidualna+katalog w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
-
2021 Krzysztof Nowicki – nagroda pieniężna, wyróżnienie
-
2021 Łukasz Patelczyk – tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, sponsor Sławomir Górecki; indywidualna wystawa w warszawskim Muzeum im. Bolesława Biegasa
-
2020 Agata Kus, Łukasz Patelczyk – tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, sponsor Sławomir Górecki
-
2019 Irmina Staś – tygodniowy pobyt w Nowym Jorku, sponsor Sławomir Górecki
-
2018 Bartosz Kokosiński – nagroda pieniężna, sponsor Bank Millennium
-
2017 Bartosz Kokosiński – nagroda pieniężna, sponsor Bank Millennium
-
2016 Bartosz Kokosiński – nagroda pieniężna, sponsor Bank Millennium
-
2015 Ewa Juszkiewicz – nagroda pieniężna, sponsor Bank Millennium i Narodowe Centrum Kultury
-
2014 Ewa Juszkiewicz i Bartosz Kokosiński – nagroda pieniężna, sponsor Bank Millennium i Narodowe Centrum Kultury
-
2012 Radek Szlaga – nagroda pieniężna, sponsor Fundacja Marka Marii Pieńkowskiego
OmenaArt Foundation - Mecenas 13. KMS 2023 i 14. KMS 2024
Fundacja jest pionierem w realizacji nieszablonowych projektów artystycznych w Polsce i na świecie. OmenaArt Foundation koordynuje
TOP CHARITY Auction – wydarzenie numer 1 w Europie, które łączy współczesną sztukę na wysokim poziomie z wielkoskalowym pomaganiem.
OmenaArt Foundation buduje własną kolekcję sztuki afrykańskiej i promuje artystów z Afryki. Organizuje rezydencje artystyczne oraz
program stypendialny Artis Arundo, skierowany do uzdolnionych absolwentów uczelni artystycznych w Polsce i Ghanie. Fundacja wspiera również instytucje kultury i angażuje się w rewitalizację zabytkowych budynków w Europie. Ma na swoim koncie także organizację pawilonu tematycznego podczas maltabiennale.art 2024 oraz współtworzenie centrum artystycznego LuginsLand of Art na Malcie.
Rezydencje artystyczne
OmenaArt Foundation organizuje rezydencje artystyczne na Malcie i w Ghanie, które mają na celu wsparcie rozwoju artystów i artystek. We wrześniu 2024 laureatki trzech pierwszych miejsc Kompasu Młodej Sztuki 2023: Agata Słowak, Emilia Kina i Monika Falkus wzięły udział w programie rezydencyjnym współorganizowanym przez LuginsLand of Art – centrum artystyczne na Malcie. Podczas dwutygodniowego wyjazdu artystki eksplorowały maltańską kulturę i pejzaże wysp Gozo i Malty, odkrywając nowe perspektywy artystyczne w atmosferze wzajemnego wsparcia.
Omenaa Mensah
Miłośniczka sztuki, architektury i designu. Kolekcjonerka współczesnej sztuki afrykańskiej, rzeźby i obiektów przestrzennych, założycielka OmenaArt Foundation. Wspiera młodych artystów. Od 20 lat związana z telewizją Warner Bros. Discovery, gdzie produkowała i prowadziła programy o sztuce. Propagatorka idei filantropijnych, odpowiedzialności społecznej i kulturowej polskiego biznesu. Inicjuje i angażuje się w międzynarodowe projekty rewitalizacyjne, dbając o zachowanie dziedzictwa kulturowego m.in. odrestaurowanie XVII-wiecznych fresków Palloniego w Wilanowie oraz historycznej willi Luginsland na Malcie. Sztuka stanowi dla niej fundament filantropii, a organizacja prestiżowej TOP CHARITY Auction, koncentrującej wokół szczytnych celów przedstawicieli największego biznesu, jest wyrazem jej zaangażowania w promocję artystów oraz działania charytatywne na najwyższym poziomie.
OKONOPLAST – Partner 14. KMS 2024
Firma od lat współpracuje z artystami przy realizacji różnych projektów. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się to nieoczywiste, to OKNOPLAST z artystami wiele łączy – stawiamy na design, przecieramy szlaki i tworzymy unikalne produkty, którymi zachwycamy oraz zaskakujemy. Liczba projektów realizowanych przy współpracy z artystami wciąż rośnie, a korzyści zawsze są obopólne. To utwierdza nas w przekonaniu, że wspieranie różnych inicjatyw artystycznych ma ogromny sens i powinno być kontynuowane. Cieszę się, że efektem naszej współpracy ze środowiskiem artystycznym są wyjątkowe prace i interesujące wernisaże – stwierdza Magdalena Cedro-Czubaj, Dyrektorka Marketingu OKNOPLAST.
W tym roku odbyła się już 2. edycja międzynarodowego konkursu OKNOPLAST FOR ART, zorganizowanego we współpracy z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Oprócz nagród finansowych zwycięzcy pokażą swoje prace na wystawie w MOCAK-u.
Ranking obejmuje artystów zarówno żyjących jak i nieżyjących, niezależnie od uprawianej dyscypliny, których aktywność twórcza przypadła na okres po 1945 roku. Lista Kompasu Sztuki układana jest przez profesjonalistów wysokiego szczebla, właścicieli bądź szefów czołowych, rodzimych galerii sztuki współczesnej zarówno komercyjnych, jak i publicznych, takich jak: BWA Zielona Góra, CSW Łaźnia, PGS w Sopocie, Galeria Bielska, BWA Wrocław oraz Starmach Gallery, Zderzak, Propaganda, Galeria Stefan Szydłowski, Artemis, Le Guern, Art Agenda Nova.
Zderzenie tych dwóch światów pozwala na bardziej obiektywne wyłonienie liczących się artystów. Każda galeria (na ogół 70-80), uwzględniając osiągnięcia z ostatniego okresu (wystawy, publikacje itp.) zgłaszała ich zdaniem 10 najlepszych polskich artystów. Pierwszy otrzymuje 10 punktów, drugi – 9, trzeci-8 itd. Suma notowań decyduje ostatecznej pozycji w rankingu. Warto zwrócić uwagę na wskaźnik liczby rekomendacji, czasem taki sam przy znacznej różnicy w punktacji. Od początku istnienia czołówka Kompasu Sztuki pokrywa się z najwybitniejszymi i zarazem najdroższymi twórcami.


Reprodukcje na stronie KS i KMS
-
2023 Agata Słowak - Autoportret z różą, 2020 - dzięki uprzejmości artystki i Galerii Fundacji Foksal, fot. Marek Gardulski
-
2020 Magdalena Abakanowicz – Mutant stojący, 1994-1995 - Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, fot. Jan Gaworski
-
2017 Magdalena Abakanowicz – Tur, 2006 - Kolekcja Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, fot. Jan Gaworski
-
2014 Alina Szapocznikow – Widok wystawy Niezgrabne przedmioty (14.05-26.07.2009) - Muzeum Sztuki Nowoczesnej, fot. Jan Smaga
-
2013 Alina Szapocznikow – Portret wielokrotny/dwukrotny, 1967 - Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej
-
2012 Tadeusz Kantor – Parapluie - Emballage, z cyklu Multipart, 1970 - fot. Grzegorz Nosorowski, Krupa Gallery
-
2011 Mirosław Bałka – 155x205x80, 2007, Kolekcja NOWA 20_21 - fot. Michał Matejko
-
2010 Mirosław Bałka – Czarny papież i czarna owca, 1987 - Kolekcja Muzeum Sztuki Nowoczesnej
-
2009 Mirosław Bałka – Instalacja, 1975-2002 - Kolekcja Zachęty
-
2008 Tadeusz Kantor – Wszystko wisi na włosku, 1973 - Kolekcja Teresy i Andrzeja Starmachów, fot. Marek Gardulski
-
2007 Tadeusz Kantor – Peinture, 1965 - fot. Piękna Gallery
Tadeusz Kantor © Dorota Krakowska & Lech Stangret / Fundacja im. Tadeusza Kantora
Kama Zboralska
Absolwentka Wydziału Zarządzania i Administracji UW oraz podyplomowego Studium Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Promotorka sztuki współczesnej i ekspertka rynku sztuki.
Współinicjatorka i autorka pierwszych w Polsce tego typu rankingów najlepszych polskich artystów współczesnych: Kompas Sztuki oraz Kompas Młodej Sztuki. Oba publikowane od 2007 roku na łamach Rzeczpospolitej, w dziale Moje pieniądze.
Od 2006-2023 członkini Komisji Kultury Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Inicjatorka powstania galerii sztuki współczesnej Galerii (-1), należącej do PKOI oraz jej kuratorka. Zorganizowała ponad 150 wystaw. Od 2012 dyrektorka artystyczna Warszawskich Targów Sztuki. Wykładowczyni na Wydziale Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Członkini i stypendystka ZAiKS-u.
Autorka licznych publikacji o sztuce m.in. w magazynach: Business Magazine, Manager Magazin, Pani oraz w businessman.pl, Wprost i Rzeczpospolitej.
Współautorka ponad 200 programów telewizyjnych: Męski striptiz, Gorączka, Mieszane uczucia oraz Ona i on.
Autorka książek:
-
Sztuka inwestowania w sztukę. Przewodnik po galeriach 2004
(wyróżniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek w konkursie na Najpiękniejsze książki roku 2003) -
Sztuka inwestowania w Sztukę. Przewodnik po galeriach 2006
(2006) -
Przewodnik po galeriach sztuki. Sztuka inwestowania w Sztukę tom 3
(2013) -
Galeria (-1) Polski Komitet Olimpijski. Wystawy sztuki współczesnej 2006–2016
(2016) -
101 polskich artystów współczesnych. Wybitnych, uznanych, debiutujących
(2019) -
Kierunek Sztuka (2022)
Współautorka książki:
-
Olimpijskie Konkursy Sztuki. Wawrzyny Olimpijskie
(praca zbiorowa, 2012)
Laureatka:
-
Srebrnego i złotego medalu Za zasługi dla polskiego ruchu olimpijskiego przyznanych przez PKOI w dowód uznania za działalność w dziedzinie sport i sztuka
-
Nagrody Kolekcjonerstwo – nauka i upowszechnianie im. Feliksa „Manggha” Jasieńskiego za rok 2021, w kategorii dziennikarz
-
Nagrody Ambasador Promocji Sztuki przyznawanej przez Instytut Biznesu (2022)
